Přeskočit na navigaci

ArchForPeople 2011

ARCH FOR PEOPLE 2011 – první ročník odborného festivalu přiláká do Prahy světové architekty

Arch for people

Architektonický festival se uskuteční během 6. – 15. září v Praze. Hlavní téma festivalu – používání betonu v architektuře – další bohatý program. CEMEX se stal generálním partnerem nového festivalu architektury, jehož vrcholem je mezinárodní konference a studentská soutěž CEMEX Betonový dům.


Arch for People

Ve středu 7. září 2011 se na půdě nové budovy Fakulty architektury pražského ČVUT uskuteční konference pro odbornou veřejnost s tématem betonu a jeho využití v současné architektonické tvorbě. Pohledový beton je v poslední době atraktivní, což dokazují nejen zahraniční realizace, ale i fakt, že dvě poslední ocenění Grand Prix architektů získaly stavby, jež charakterizovalo jeho dominantní využití. Své příspěvky k tématu odprezentují zahraniční hosté v čele s finskou architektkou Juttu Telivuo zaměřující se na grafický beton a ředitelem celosvětové centrály pro technologii a inovace CEMEX Davide Zampini ze Švýcarska. Vyvrcholením konference bude přednáška španělského architekta Felipe Artengo Rufina z atelieru AMP Arquitectos. Chybět nebudou ani prezentace zvučných jmen české architektonické scény, např. Romana Brychty z Projektil architekti, Antonína Nováka z atelieru DRNH, Petra Buriana z architektonické kanceláře DaM a dalších hostů.

Arch for people

Hlavní náplní celého devítidenního architektonického festivalu je soutěž CEMEX Betonový dům pro studenty a absolventy vysokých škol architektonického zaměření, kterou vyhlásila společnost CEMEX ve spolupráci s městskou částí Praha Troja. Úkolem studentů je navrhnout řešení individuálního bydlení v Masarykově čtvrti, což je velmi exponovaná lokalita v pražské Troji, kde nicméně chybí jakýkoli architektonický a urbanistický koncept. Pro studenty představuje taková práce skutečnou výzvu vzhledem k tomu, že daná oblast vzbuzuje nejen v odborné, ale i v široké veřejnosti plamenné diskuze. Soutěž odborně povedou a umění studentů budou hodnotit přednášející z uvedené konference pod vedením Felipe Artengo Rufina z atelieru AMP Arquitectos. Výsledky soutěže budou vyhlášeny na webových stránkách. Počítá se též se zapojením veřejnosti do hlasování o nejlepší projekt na Facebooku. Pro vítěze jsou přichystány zajímavé finanční odměny - 25 000, 15 000 a 10 000 Kč.

Arch for people

Na festivalu nemůže kromě spousty odborných informací a poznatků chybět ani odlehčující program. Starosta Troji, pan Drdácký, pozve účastníky festivalu na 12. ročník Trojského vinobraní, které se odehraje na nádvoří krásného Trojského zámku. Vzhledem k tomu, že se v termínu festivalu objeví v této čtvrti i část programu další významné události – Dny Evropského dědictví, jsou všichni architektoničtí nadšenci zváni například na Psí vycházku se Zdeňkem Lukešem, která se odehraje právě v rámci této akce.

Více informací o festivalu najdete na adrese www.facebook.com/beton.v.architekturewww.archforpeople.cz.